środa, 16 września 2009

Ukrztałtowanie Terenu

Pod względem budowy terenu gmina Brenna jest złożeniem dwóch różnorodnych jednostek geologicznych. Ich granica przebiega mniej więcej tak jak granica pomiędzy Brenną a Górkami. Oznacza to, iż sama Brenna jest już częścią regionu Beskidu Śląskiego, natomiast wsie Górki Wielkie i Górki Małe należą do innego regionu geograficznego - Pogórza Śląskiego, a ściśle do jego części zwanej Pogórzem Cieszyńskim. Oba regiony charakteryzują się odmiennymi czynnikami krajobrazowymi i przyrodniczymi.

Pogórze Śląskie, w tym Pogórze Cieszyńskie, to obszar leżący na wysokości średnio 290 - 350 m n.p.m., gdzie występują niewielkie wzniesienia terenu o łagodnych zboczach. Ich kulminacją w obrębie gminy jest wzgórze Bucze (418 m.n.p.m.) w Górkach Wielkich.

Region Beskidu Śląskiego, na terenie którego znajduje się wieś Brenna, wyróżnia się w stosunku do Pogórza Cieszyńskiego wyraźnym wzniesieniem terenu o ponad 400 - 700 m i wysokimi grzbietami górskimi podzielonymi dolinami. Wieś Brenna otoczona jest od południowego zachodu pasmem górskim zaczynającym się od Lipowskiego Gronia, a biegnącym poprzez szczyty Równicy, Orłowej, Trzech Kopców Wiślańskich aż do Przełęczy Salmopolskiej. Wschodnią granicę Brennej, oddzielającą ją od sąsiedniej gminy Szczyrk, tworzą góry: Grabowa, Kotarz, Beskid Węgierski, Beskidek. Od strony północnej natomiast nad Brenną wznoszą się stoki: Trzech Kopców w masywie Klimczoka, Stołowego, Błotnego, Czupla i Łazka. Trzy Kopce w masywie Klimczoka o wysokości 1082 m.n.p.m. to najwyższe wzniesienie gminy Brenna. Między nim a górą Beskidek znajduje się Przełęcz Karkoszczonka łaczaca Brenną ze Szczyrkiem Biłą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz